Pátek, 26 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyLovci ulovili v uplynulé sezóně 72 tisíc divočáků, cílem bylo skolit sto...

Lovci ulovili v uplynulé sezóně 72 tisíc divočáků, cílem bylo skolit sto tisíc kusů

Lovci ulovili v uplynulé myslivecké sezóně 2021/2022, která trvala do 28. února, celkem 72 tisíc divočáků. Celkem z přírody ubylo spolu s uhynulými kusy přes 76 tisíc divokých vepřů. Jak v pátek informoval mluvčí Slovenské myslivecké komory Alojz Kaššák, podle jejich předpokladů lov spolu s úhynem dosáhl hranice jako v historické sezóně 2019/2020.

Cílem Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova bylo ulovit v aktuální sezóně 100 tisíc divočáků.

„Od začátku jsme upozorňovali na fakt, že pokud nedojde ke změně hospodaření v zemi, nepodaří se nám to. Konkrétně by mělo dojít k přizpůsobení země pro lov zvěře tak, jak je tomu například v Maďarsku,“ uvedl mluvčí myslivců. A to zákonně vymezené průseky nízkých plodin (například oves) přerušující ty vysoké (kukuřice) s následnou změnou osevních postupů. „Absentující od veřejnosti, návštěvníků lesů, cyklistů, turistů, pejskařů nám úkoly dané státem neumožňuje plnit, jak bychom si přáli,“ tvrdí Kaššák.

Honba na divočáky, jakou historie nepamatuje. Lovci dostanou od 40 do 70 eur za mrtvé zvíře, zdravé maso půjde do obchodů
Dosud nejvíce se ulovilo v roce 2019, kdy bylo možné lovit divočáky na celém území země bez omezení. V současnosti už téměř polovina uživatelů revírů na Slovensku musí dodržovat přísná veterinární opatření a ulovené divočáky například uchovávat v chladícím boxu do příchodu výsledku vyšetření vzorku na africký mor prasat (AMO). Na více než jedné čtvrtině území rapidně poklesly stavy divoké zvěře až pod hranici tvz. normovaných kmenových stavů z důvodu promoření virem AMO.

Africký mor udeřil na Slovensko, utratí sedm tisíc prasat. Bude se šířit dál a kdo ho sem zavlekl?
Za poslední tři roky ubylo ze slovenské přírody více než dvě stě tisíc divočáků, což kdysi představovalo úbytek za pět let. „I přesto, že mnozí lidé berou myslivost jako koníček a neprofesionalizovanou aktivitu, je to odborně, časově, fyzicky, finančně i legislativně nejnáročnější volnočasová aktivita, kterou mnozí nejen odsuzují a dehonestují, ale zejména podceňují,“ dodal Kaššák.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články