Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceVálka nás stála už přes 100 milionů. Chce to otevřít rozpočet

Válka nás stála už přes 100 milionů. Chce to otevřít rozpočet

Při pandemii COVID-19 si Slovensko vytvořilo rezervu pro tento účel, ovšem s válkou podle šéfa resortu financí nikdo nepočítal.

Je pravděpodobné, že v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem se bude u nás otevírat zákon o státním rozpočtu. V pořadu Braňo Závodský živě to v rádiu Expres řekl ministr financí Igor Matovič. Při pandemii COVID-19 si Slovensko vytvořilo rezervu pro tento účel, ovšem s válkou podle šéfa resortu financí nikdo nepočítal. Tím pádem není v rozpočtu zahrnuta žádná vysoká rezerva.

Rusko varuje Evropu: Embargo na ruskou ropu „zasáhne každého“
Otevření rozpočtu a navýšení výdajů zároveň znamená navýšení schodku veřejných financí. Konkrétní čísla odhadovat Matovič nechtěl, ale mělo by jít podle něj o částku zhruba od půl miliardy do jedné miliardy eur. O novele zákona o státním rozpočtu by se mohlo podle něj jednat zřejmě v květnu.

Aktuální situací je ohrožen i plánovaný hospodářský růst. „Čím vyšší inflace, tím pravděpodobně bude nižší hospodářský růst,“ řekl Matovič. Nová predikce tedy bude zřejmě mluvit io nižším hospodářském růstu a vyšší inflaci. Tlak na veřejné finance tedy je. Výdaje v souvislosti s válkou podle Matoviče rostou, ať už na zbraně, sociální dávky, zdravotnickou péči, stravu, náklady na ubytování a jiné. „Více než 100 milionů. eur nás to zatím stálo za čtyři týdny,“ konstatoval Matovič.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články