Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceRakousko představilo balíček na pomoc s vysokými energiemi. Rodinám ušetří

Rakousko představilo balíček na pomoc s vysokými energiemi. Rodinám ušetří

Rakousko v neděli představilo balíček v hodnotě 2 miliard eur, který má pomoci domácnostem a podnikům zvládnout masivní zvýšení cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Opatření zahrnují zvýšení dotací pro lidi dojíždějící do práce o polovinu, finance na redukci cen veřejné dopravy a snížení příplatků za zemní plyn a elektřinu.

Ministerstvo financí uvedlo, že v současné situaci je třeba pomoci lidem i firmám, které zasáhly vysoké ceny energií.

Součástí balíčku je i pomoc pro ty, kteří používají zemědělskou naftu, pro malé a střední společnosti, které spotřebují mnoho paliva a společnosti, které přecházejí na alternativní energii.

Podle ministerstva tato opatření do poloviny roku 2023 ušetří rodině, která denně dochází 50 kilometrů, přibližně 900 eur, hotelům zaměstnávajícím 50 lidí přibližně 20.000 eur a velkému průmyslovému podniku přibližně 3 miliony eur.

Meziroční míra inflace v Rakousku v únoru vzrostla na 5,5 %.

Ministři financí Evropské unie (EU) se minulý týden dohodli, že budou dotovat ceny paliv pro domácnosti a nabídnou podporu firmám, které zasáhl prudký nárůst cen energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Rusko je největším dodavatelem energie pro evropský blok, podílí se zhruba 45 % na zásobování EU plynem, více než čtvrtinou na dodávkách ropy a 50 % v případě uhlí. Rakousko dováží 80 % plynu z Ruska na základě smluv, které platí do roku 2040.

Nahrazení těchto dodávek energií nebude jednoduché a bude vyžadovat masivní investice do infrastruktury, uvedl v sobotu (19. 3.) generální ředitel energetické skupiny OMV.

TASR o tom informuje na základě zprávy Reuters.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články