Neděle, 1 října, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiBabiše obžalovali v kauze Čepí hnízdo

Babiše obžalovali v kauze Čepí hnízdo

Státní zástupce Jaroslav Šaroch podal žalobu na bývalého českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Spolu s ním v kauze Čapí hnízdo obžaloval i jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou. Informovala o tom televize ČT24.

Andrej Babiš
Zprávu pro český Denník N potvrdila prokuratura. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze. Babiš se podle obžaloby dopustil dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.

Český expremiér vinu dlouhodobě odmítá. Celou kauzu označuje jako vykonstruovaný a účelový pokus, který má za cíl ukončit jeho působení v politice. Dotační případ Čepí hnízdo pokračuje již třetí volební období.

Čeští poslanci 3. března vydali poslance Babiše na trestní stíhání. Expremiér před jednáním Sněmovny řekl, že se po věcné stránce tomuto kroku nebrání, ale trval na tom, že stíhání je účelové. Babiš byl v této kauze stíhán už dříve, ale nová Sněmovna, která vzešla z voleb, musela rozhodnout znovu, protože Babiš získal s novým mandátem poslaneckou imunitu.

Farma Čepí hnízdo je rekreační areál s konferenčním centrem v okrese Benešov ve Středočeském kraji. V roce 2008 získal projekt dotaci 50 milionů korun (1,94 milionu eur) z evropských fondů na podporu malých a středních podniků. Před získáním evropské dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt v chodu, patřila farma pod Babišův agropotravinářský holding Agrofert. Ten by však na dotaci pro malé a střední podniky nárok neměl.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články