Úterý, 27 září, 2022
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiRusové dali Mariopolu ultimátum. Kapitulaci Ukrajinci odmítli

Rusové dali Mariopolu ultimátum. Kapitulaci Ukrajinci odmítli

Rusko osmistranovým dopisem požádalo, aby Mariupol kapituloval. V žádném případě, vzkázala Ukrajina a vyzvala Rusy, aby otevřeli koridor pro odchod civilistů. Delegace Ukrajiny a Ruska budou v pondělí pokračovat v rozhovorech.

Nejdůležitější události
Invaze ruských vojsk pokračuje již 26. den
Rusko žádá, aby Mariupol kapituloval, Ukrajina to odmítla
V pondělí pokračují mírová jednání
Čína opět odmítla přerušit obchodování s Ruskem
Noční nálet na Kyjev si vyžádal šest obětí
OSN: Doposud 902 mrtvých a 1 459 zraněných civilistů
Na Slovensko přišlo již téměř čtvrt milionu uprchlíků
Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo 15 tisíc vojáků a 500 tanků

VIDEO: Útok ruských vrtulníků na ukrajinské pozice, bránících se Ukrajinců, prezentuje Ministerstvo obrany Ruské federace jako „ukrajinské nacionalisty“.

13:12 Rusko podle Ukrajiny od začátku války ztratilo kolem 15 tisíc vojáků a skoro 500 tanků a asi 100 letadel. Uvedl to server RBK-Ukrajina s odvoláním na generální štáb ukrajinské armády. Údaje nelze nezávisle ověřit.

„Sčítání komplikuje vysoká intenzita bojů,“ připouští i vedení ukrajinské armády.

Podle jejích dosavadních počtů Rusko za tři a půl týdne války, kterou rozpoutalo koncem února, přišlo mimo jiné o 498 tanků, 1535 obrněných bojových vozidel, 97 letadel, 121 vrtulníků, 24 bezpilotních letadel a desítky raketometů.

12:18 Ruský prezident Vladimir Putin páchá na Ukrajině válečné zločiny a další sankce jsou jediným způsobem, jak ho zastavit, uvedl v pondělí český premiér Petr Fiala na sociální síti Twitter. Informovala o tom agentura Reuters.

„Musíme nadále prosazovat jasný a jednotný postup vůči Rusku a další sankce, je to jediná cesta, jak Putina zastavit,“ napsal Fiala na Twitteru.

„Ruská armáda zdevastovala ukrajinský Mariupol. Celý svět vidí, že *Vladimir Putin se dopouští válečných zločinů a že kvůli jeho válce umírají nevinní lidé,“ upřesnil předseda české vlády.

12:15 Švýcarsko musí zmrazit účty ruských oligarchů a zkonfiskovat jejich majetek. Prohlásil to v pondělí polský premiér Mateusz Morawiecki po setkání se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem ve Varšavě. TASR informace přinesla na základě zpráv agentur PAP a Reuters.

„Naléhavě žádám Švýcarsko, aby zmrazilo majetek ruských oligarchů. (Rusko) podniklo brutální útok na Ukrajinu, kde ničí města a páchá válečné zločiny. Hlavním tématem, o kterém jsme (se švýcarským prezidentem) mluvili, byly různé druhy sankčních mechanismů. Ve Švýcarsku má mnoho ruských oligarchů své účty,“ řekl Morawiecki a dodal, že zmražená aktiva by mohla být použita při poválečné obnově Ukrajiny.

Ignazio Cassis během tiskové konference upozornil, že jeho země již přijala po vzoru Evropské unie sankce vůči stovkám lidí včetně mnoha oligarchů.

„Rusští oligarchové nemohou nakládat se svým majetkem. Vlastní-li společnosti ve Švýcarsku, ať už v odvětví komodit nebo jinde, opatření se týkají i těchto společností. Několik firem už zbankrotovalo,“ řekl Cassis.

Švýcarský prezident upřesnil, že sankční opatření vůči Rusku jsou v souladu se švýcarskou ústavou a nemění nic na neutralitě země.

12:03 Po Černém moři se bez kontroly pohybují námořní miny, které byly původně umístěny u ukrajinského přístavního města Oděsa. Uvedla to bulharská vláda, podle níž výbušné systémy ohrožují námořní dopravu v oblasti. Po obyvatelích v pobřežních oblastech Dobrič, Burgas a Varna žádá, aby hlásily podezřelé předměty ve vodě či na pláži, informoval dnes bulharský tisk.

Odborníci se domnívají, že miny byly zřejmě součástí ukrajinské obrany Oděsy před ruským námořním výsadkem a byly umístěny u pobřeží a před přístavem. Oblast ale v minulých dnech zasáhla silná bouře, což mohlo vést k rozptýlení výbušných zařízení do širého moře.

Odborníci z bulharské vojenské námořní akademie ve Varně agentuře EFE řekli, že by se miny mohly dostat do bulharských vod do deseti dnů. Bulharská vláda uvedla, že své námořní hranice bude pečlivě monitorovat a zachycená výbušná zařízení nechá zneškodnit. Současně upozornila civilní lodě v oblasti, aby dávaly při plavbě v oblasti velký pozor.

11:47 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v pondělí evropské lídry, aby přestali obchodovat s Ruskem. TASR převzala zprávu do agentury AFP.

„Prosím, nesponzorujte zbraně této země, Ruska. Žádná eura pro okupanty. Zavřete před nimi všechny své přístavy. Nevyvážejte jim své zboží. Odpírejte energetické zdroje. Zatlačte, aby Rusko opustilo Ukrajinu,“ Zelenskyj řekl videoodkazu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články