Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZajímavostiV Číně se zřítilo letadlo se 132 lidmi na palubě

V Číně se zřítilo letadlo se 132 lidmi na palubě

Na palubě letadla letecké společnosti China Eastern Airlines, které se v pondělí zřítilo na jihu Číny, bylo v době nehody 132 lidí. Nehodu zřejmě nikdo nepřežil. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Členové záchranných jednotek směřují na místo dopadu letadla nedaleko města Wu-čou na jihovýchodě Číny v pondělí 21. března 2022.
Čínský úřad pro civilní letectví (CAAC) uvedl, že kontakt s letadlem byl přerušen v době, kdy přelétalo nad městem Wu-čou, nedaleko kterého se zřítilo. Bezprostředně po nehodě nebyla známa její příčina.

Čínská média původně informovala o 133 lidech na palubě. CAAC však údaj upřesnil s tím, že na palubě letadla bylo v době nehody 123 pasažérů a devět členů posádky. O pádu jako první informovala čínská média, mezitím však informaci potvrdila i čínská letecká společnost, jejíž letadlo patřilo.

„Můžeme potvrdit, že letadlo se zřítilo,“ uvedla China Eastern Airlines v prohlášení. Zároveň zveřejnila telefonní číslo určené pro příbuzné lidi, kteří se v době nehody nacházeli na palubě letadla.

Bezprostředně po nehodě nebyl znám počet obětí ani raněných. CAAC na místo pádu vyslal záchranný tým. Čínská média s odvoláním na jednoho ze záchranářů uvedla, že při nehodě došlo k úplnému zničení letadla a na místě nenašla nic, co by nasvědčovalo, že nehodu někdo přežil. Po jeho pádu vypukl rozsáhlý požár, který podle agentury AP zachytily také satelity amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Podle údajů leteckého portálu Flightradar24 se zřítilo šestileté letadlo typu Boeing 737–800. Šlo o let, který směřoval z čínského města Kchun-ming do města Kuang-čou.

Nehoda šokovala i prezidenta
Čínský prezident Si Ťin-pching uvedl, že je „šokován“ nehodou letadla a vyzval k vyšetření tohoto incidentu. TASR o tom informuje na základě zpráv agentur AFP a Reuters.

„Jsme šokováni ze zprávy o nehodě (letu) MU5735 společnosti China Eastern,“ citovala čínská státní televize CCTV slova Si Ťin-pchinga. Ten podle CCTV vyzval k vyvinutí velké snahy při záchranné operaci a vyšetření nehody. Úřady mají podle něj spustit reakci na nouzovou situaci a co nejdříve zjistit příčiny, pro které k nehodě došlo.

Podle britské společnosti OAG, která se věnuje sběru dat v globální letecké dopravě, jsou aerolinie China Eastern Airlines šestou největší leteckou společností na světě podle týdenní plánové přepravní kapacity a největší leteckou společností v Číně. Bezpečnost čínského leteckého průmyslu patří mezi nejlepší na světě.

K letecké nehodě podobných rozměrů tam došlo naposledy v roce 2010, kdy zahynulo 44 z 96 pasažérů regionálního letu společnosti Henan Airlines. To se kvůli špatné viditelnosti zřítilo, když přicházelo na letiště v I-čchunu.

K nejhorší letecké katastrofě došlo v Číně podle Reuters v roce 1994, kdy se zřítilo letadlo Tupolev Tu-154 letecké společnosti China Northwest Airlines. Při této nehodě zahynulo všech 160 lidí, kteří se nacházeli na palubě.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články