Středa, 22 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeFinanceRusko varuje Evropu: Embargo na ruskou ropu „zasáhne každého“

Rusko varuje Evropu: Embargo na ruskou ropu „zasáhne každého“

Embargo na dovoz ruské ropy, které prosazují některé evropské země v souvislosti s vojenskou akcí Moskvy na Ukrajině, by mělo přímý dopad na každého. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ministři zahraničních věcí Evropské unie (EU) budou v pondělí jednat o dalších sankcích proti Moskvě včetně sankcí namířených na ruský energetický sektor. Peskov v této souvislosti novinářům řekl, že ropné embargo „je rozhodnutí, které zasáhne každého“.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj mezitím vyzval evropský blok, aby zastavil veškerý obchod s Ruskem.

Dodávky vzácného plynu z Oděsy a Mariupolu zkolabovaly. Co to znamená pro auta či počítače?
„Rusko se dopouští mnoha válečných zločinů. To, co se děje ve městě Mariupol, je masivní válečný zločin. Ničí všechno, bombarduje a zabíjí všechny, bez rozdílů,“ řekl šéf evropské diplomacie Josep Borrell novinářům krátce před zasedáním ministrů.

Litevský ministr Gabrielius Landsbergis prohlásil, že EU by se měla shodnout na zákazu dovozu ruské ropy a také podpořit další společné dodávky zbraní Ukrajině. „Tohle je naše válka. A pokud ji prohrajeme, bude to na nás,“ řekl podle české agentury ČTK Landsbergis. Jeho země patří spolu s dalšími pobaltskými státy či Polskem k zastáncům nejtvrdších protiruských sankcí, mezi něž patří úplné odstřihnutí od ruského plynu či ropy.

Na druhé straně Německo, Maďarsko či Itálie o zastavení dovozu plynu mluvit odmítají. Postoje členských zemí jsou však s ohledem na jejich energetickou závislost na Rusku méně jednotné než v předchozích případech.

Diplomaté uvedli, že ruský útok chemickými zbraněmi na Ukrajině nebo silné bombardování hlavního města Kyjev by mohly být spouštěčem energetického embarga, informuje agentura Reuters.

Samotná Moskva varovala, že sankce EU na ruskou ropu by ji mohly podnítit k uzavření plynovodu do Evropy.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články